Więcej o wannach


Historia wanien z hydromasażemJacuzzi to potoczne i rozpowszechnione określenie różnego rodzaju wanien z hydromasażem. Aktualnie nazywamy w ten sposób ogół urządzeń zewnętrznych, wykorzystujących relaksacyjne i prozdrowotne walory masażu dyszami wodnymi.

Mało kto wie, że pomysłodawcą wanny z hydromasażem nie był jeden ze Skandynawów, lecz Włoch z rodziny Jacuzzi. Jego wynalazek z 1968 roku został wprowadzony do produkcji 2 lata później i rozpowszechnił się jako wanna jacuzzi, nawiązując do nazwiska swojego autora.

Pisownia i wymowa słowa jacuzzi przysparza wiele trudności – szczególnie laikom. Aktualnie w Polsce dominuje wymowa angielska – dżakuzi. Udając się jednak do ojczyzny wynalazców wanny z hydromasażem warto znać także wersję włoską, o fonetycznym zapisie – jakutsi.Kilka słów o SPA

Jedna z hipotez etymologii słowa spa przypuszcza, że jest to akronim od łacińskiej maksymy sanus per aquam – zdrowie przez wodę. Druga zakłada zaś, że spa wywodzi się od nazwy belgijskiej miejscowości Spa, w której od XIV wieku praktykowano kąpiele lecznicze.

Mało kto wie, że kolebką relaksu w stylu SPA był już starożytny Rzym. Wprawdzie w antycznej Grecji kąpiele również były elementem mającym wymiar  kulturowy, jednakże to właśnie Rzymianie dzięki łatwemu dostępowi do źródeł termalnych zaczęli budować łaźnie publiczne, w których nawadnianie ciała łączyło relaks z kulturą.

Ogromne pomieszczenia podzielone były na trzy części. W pierwszej części ciało poddawane było działaniu wysokiej temperatury. Drugie pomieszczenie było ogrzewane i służyło spotkaniom ze znajomymi i rozmowom. W trzecim pomieszczeniu znajdowały się baseny z wodą o niskiej temperaturze, w których można było schłodzić rozgrzane ciało. Już starożytni Rzymianie bardzo cenili pobudzające działanie takich kąpieli.
Publiczne łaźnie nie były jedną opcją na kąpiel w Rzymie. W bogatych rzymskich domach można było znaleźć pomieszczenia przypominające nasze dzisiejsze łazienki.

Późniejszy okres historii świata nie był zbyt otwarty na kwestie dbanie o higienę. Kąpiele zaczęto traktować jak przykry obowiązek, a nie sposób na relaks.

Dopiero XX wiek przywrócił kąpiele do łask. Rozwinęły się też dziedziny medycyny opierającej się na hydromasażu i zbawiennym wpływie wody na organizm. To właśnie wtedy pojawił się trend SPA, coraz bardziej dostępny dla przeciętnego człowieka (coraz częściej stosowano lecznicze właściwości wody np. w sanatoriach). Również w XX wieku odkryto metodę hydromasażu i zauważono jej bardzo dobry wpływ na krążenie krwi, oraz rozluźnianie napięcia mięśniowego.

Obecnie wanny z hydromasażem nie są już tylko domeną ośrodków leczniczych, ale powszechnie stosowane są w prywatnych domach. Coraz modniejsze staje się też budowanie w domach saun. W ten sposób XXI wiek przyniósł powrót do korzeni i znowu SPA pomaga nam godzić relaks i wypoczynek z higieną i zdrowiem.

wanna z hydromasażem
jacuzzi
dżakuzi
spa

Projekt i wykonanie: Talem Technologies Sp. z o. o.